Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kleszczach

Aktualności 29 maja 2024

W naszym Szpitalu realizowaliśmy program dla Telewizji Kablowej Koszalin z udziałem naszego specjalisty z zakresu chorób zakaźnych - Koordynatora Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego lek. med. Jacka Wróblewskiego. Tematem rozmowy był gorący o tej porze roku wątek, czyli kleszcze.

Sezon wiosenno – letni to prawdziwe żniwa dla kleszczy. Mogą nas „zaatakować” niemal wszędzie, nie tylko w lesie, bo także w przydomowym ogrodzie, czy w parku. Jak się przed nimi uchronić i czy to w ogóle możliwe? Jakie niosą zagrożenia? O boreliozie i kleszczowym zapaleniu mózgu, a także o szczepieniach i wielu innych pokrewnych tematach – o tym wszystkim będzie można dziś posłuchać w programie TKK w TV MAX „Uwaga! Niebezpieczeństwo” - emisja o 17.50. Zachęcamy do obejrzenia! Powtórki są co dwie godziny.

  • Zmienił się zasięg występowania choroby wirusowej, jaką jest kleszczowe zapalenie mózgu – mówi doktor Jacek Wróblewski. - W ubiegłym roku w sezonie letnim i wczesnojesiennym hospitalizowaliśmy kilka osób z tą chorobą, które nie wyjeżdżały do północno – wschodniej Polski – a to teren, który do tej pory był uważany jako ten, gdzie kończy się zasięg choroby, a teraz mamy nasze, rdzenne zachorowania. Trzeba być ostrożnym. Trzeba zwracać uwagę na odzież i odpowiednio postępować po powrocie z lasu, należy sprawdzić, czy mamy kleszcze.

Doktor podkreślał znaczenie szczepień: - Jest skuteczne szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu - to jedyny sposób naszej aktywnej ochrony przeciwko tej chorobie. Wystarczy zgłosić się w tej sprawie do lekarza rodzinnego – przekonuje lek. Jacek Wróblewski.

Całość programu dziś o 17.50 w TV MAX.

Za realizację i ciekawą rozmowę dziękujemy zespołowi TV MAX - Magdalenie Wojtaszek i Krzysztofowi Wilczkowi.