Warsztaty laparoskopowe w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie

Aktualności 12 października 2022

Szpital Wojewódzki w Koszalinie zorganizował 10 i 11 października dwudniowe warsztaty laparoskopowe dla lekarzy chirurgów z całej Polski. Szkolenia poprowadzili: lek. med. Artur Wiski, Koordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie oraz jego zastępca dr n. med. Wojciech Jasiński, który jest specjalistą z chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej.

  • To była pierwsza edycja naszych warsztatów, podczas których spotkali się lekarze z doświadczeniem w zabiegach laparoskopowych, którzy chcą zgłębiać tę technikę i w tym celu przyjechali do Koszalina, żeby szkolić się w naszym Szpitalu – mówi lek. med. Artur Wiski, Koordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

Metoda laparoskopowa jest metodą małoinwazyjną, która jest bardziej korzystna dla pacjentów ze względu na mały uraz tkanek. - Dostajemy się do środka przy pomocy trokarów. Zabieg w środku wygląda podobnie, jak zabieg klasyczny, natomiast po zabiegu nie pozostaje tak duża rana np. na brzuchu, gdzie był przeprowadzany zabieg – wyjaśnia lek. med. Artur Wiski. - Pacjent po zabiegu szybciej wraca do formy i nie odczuwa dolegliwości bólowych.

Każdego dnia warsztatów zostały przeprowadzone trzy zabiegi. Pierwszego dnia - na jelicie grubym. Drugiego dnia został przeprowadzony m. in. zabieg zmniejszenia żołądka.