W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Aktualności 30 stycznia 2023

W niedzielę 29 stycznia, gdy w całym kraju odbywał się finał WOŚP, Szpital Wojewódzki w Koszalinie odwiedziła grupa alpinistów przemysłowych. Wyspecjalizowani technicy dostępu linowego, którzy po raz kolejny wspierają Orkiestrę Jurka Owsiaka, „grali” w wielu szpitalach w całym kraju, także w Koszalinie!

Alpiniści w strojach superbohaterów pojawili się na dachu budynku Pawilonu Dziecięcego. Mali pacjenci, którzy przygotowali dla szczególnych gości kolorowe laurki, czekali na superbohaterów od rana. Mogli oglądać swoich idoli przez okna oddziałów. To były ogromne emocje i radość! A uśmiechy na buziach małych pacjentów po prostu „malowały się” same. - Gdy widzimy te uśmiechnięte buzie, to aż się serce raduje! Człowiek dzięki temu wie, że takie akcje mają sens. Zwłaszcza, gdy możemy pomóc – mówią alpiniści z Koszalina.

Na czym polega ta pomoc? Alpiniści oferują w drodze licytacji usługi mycia okien na dużych powierzchniach, na wysokości, a dochód z licytacji trafia na rzecz WOŚP. W zeszłym roku aukcję wygrała firma "EkoMed" z Dąbrowy Górniczej zlecając mycie okien Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, za 3150 złotych. W tym roku zasady są bardzo podobne - każde 20 zł to 1 m kw. okien. Licytacja trwa do 5 lutego, pod adresem: allegro.pl/oferta/superbohaterowie-na-linach-umyja-twoje-okna-13125904603 .

Z naszej strony dziękujemy pomysłodawcom za inicjatywę, która dała ogromną garść szczęśliwych chwil naszym małym pacjentom. Superbohaterowie nie tylko przygotowali dla nich arcyciekawy pokaz, ale też upominki. Alpiniści przemysłowi odwiedzili nas już drugi raz, pierwsza wizyta odbyła się w ramach WOŚP w 2022 roku. Jeszcze raz bardzo dziękujemy w imieniu dzieci przebywających na oddziałach pediatrycznych!

W tym roku cała Polska grała z WOŚP pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich, małych i dużych”. Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia. WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń, co ma umożliwić lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

Dodajmy, że przez te wszystkie lata, odkąd gra WOŚP, Szpital Wojewódzki w Koszalinie otrzymał dzięki Orkiestrze sprzęt o łącznej wartości sięgającej ok. 6 mln złotych. To m. in. respirator noworodkowy dla Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej, dwa kardiomonitory dla Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urazowo-Ortopedycznej, dwa aparaty do znieczulenia dzieci dla Bloku Operacyjnego Oddziału Chirurgii Dziecięcej. Lista podobnych przykładów jest o wiele dłuższa.