Szpital w Koszalinie podpisał umowę z Marszałkiem Województwa i dostał prawie dwa miliony złotych na sprzęt

Aktualności 27 lutego 2024

Samorząd województwa przeznaczył z budżetu ok. 8 mln zł na podnoszenie jakości opieki medycznej w województwie. Z tej puli prawie 2 mln zł otrzymał Szpital Wojewódzki w Koszalinie. W poniedziałek, 26 lutego, Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz podpisał w naszym Szpitalu umowy z przedstawicielami sześciu placówek.

  • Budżet województwa został przyjęty i po raz kolejny znalazły się kolejne miliony na zachodniopomorskie szpitale, stąd moja wizyta w Koszalinie, gdzie podpisujemy kilka umów dla placówek z tej części województwa na dofinansowanie remontów, bądź zakupów sprzętowych – mówił Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz podczas spotkania w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. - Wiemy, że sprzęt się zużywa. Wiemy, że na świecie cały czas, na szczęście, naukowcy wynajdują coraz lepsze urządzenia, by pomagać nam leczyć. Chcemy pod względem inwestycyjnym wspierać nasze placówki. Jesteśmy taką Zachodniopomorską Orkiestrą Świątecznej Pomocy z pieniędzy naszych podatników, ale to zawsze mądre i dobre inwestycje.

Pomoc, jaką przekaże Urząd Marszałkowski, trafi w sumie do dziewięciu podległych jednostek, w całym województwie. W Koszalinie umowy wsparcia podpisali z Marszałkiem przedstawiciele: Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie, a także Szpitala w Gryficach, Szpitala Uzdrowiskowego Willa Kołobrzeg, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Tucznie oraz Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Stanominie.

Władze samorządu województwa udzieliły tym placówkom wsparcia w wysokości prawie 4 mln złotych. Umożliwi to realizację sześciu projektów inwestycyjnych. Łącznie pomiędzy marszałkowskie placówki medyczne w całym województwie podzielono 8 mln złotych.

  • W tym roku w tej części województwa inwestycje sfinansowane z tej puli będą warte ponad 4 mln zł, z czego 3,8 mln pochodzi z budżetu województwa – mówił Marszałek Olgierd Geblewicz. - Staramy się rokrocznie od 8 do 10 mln rozdzielać między nasze zachodniopomorskie placówki medyczne. Przez te kilkanaście lat, gdy jestem Marszałkiem, to pieniądze, które zdecydowanie przekroczyły 100 milionów złotych.

Największą dotację z całej puli otrzymał Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Placówka kupi aparat RTG z ramieniem „C” z pływającym stołem do zabiegów chirurgii naczyniowej, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowej i urologii, do tego przystosuje też potrzebne pomieszczenia – cały koszt to 2 mln zł, a dotacja marszałkowska to niemal cała potrzebna kwota, Szpital jako wkład własny przeznaczy na zakup 50 tys. złotych.

  • Podążając za najnowszą myślą techniczną, staramy się zapewnić jak najnowocześniejszy sprzęt w naszym szpitalu i dlatego cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy skorzystać ze wsparcia ze strony samorządu województwa i Pana Marszałka. Bardzo dziękuje za uwzględnienie naszego wniosku i znaczne dofinansowanie – mówił Paweł Samelak, Zastępca Dyrektora ds. Techniczno – Administracyjnych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

Marszałek Olgierd Geblewicz podkreślił: - To prawie dwa miliony złotych, a więc prawie połowa tego, co dziś rozdajemy, ale też mamy świadomość, że ten szpital jest jedną z trudniejszych placówek w naszym województwie, w tej części Polski, a nawet w kraju. To szpital, który w pewnym sensie przez swoje położenie, trochę samotnie, jako szpital wielospecjalistyczny, obsługuje dużą część naszej populacji. W zasadzie trudno wyobrazić sobie profesjonalną ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów we wschodniej części naszego województwa bez tego szpitala. Cały czas wspieramy ten szpital i monitujemy do NFZ, by dostrzegał wyjątkowość tej jednostki, bo ona naprawdę warta jest tego, by w zdroworozsądkowy sposób ją wspierać. To jednostka kluczowa dla nas i zawsze to podkreślam i za każdym razem, gdy dzielimy pieniądze, to tę placówkę staram się uwzględniać, bo naprawdę doceniam to, co robi dyrekcja, ale przede wszystkim doceniam to, co robi personel, który czasami jest bardzo przepracowany. Składam podziękowania dla personelu na ręce pana dyrektora.

Jak zostaną wykorzystane fundusze przez pozostałe placówki? Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie skorzysta z dotacji w wysokości 465 tys. zł. Przeznaczy je na modernizację instalacji przywoławczej na Oddziale Pulmonologicznym (I i II) oraz doposażenie pracowni w aparaty polisomnograficzne, szafę bronchoskopową i program IRIS. Koszt całkowity to 495 tys. złotych.

Dla Szpitala w Gryficach zaplanowano 600 tys. zł. Środki umożliwią zakup wartego 1 mln zł aparatu stacjonarnego RTG dla potrzeb Zakładu Diagnostyki Obrazowej (wkład własny jednostki to 400 tys. złotych).

Szpital Uzdrowiskowy Willa Fortuna w Kołobrzegu otrzyma 61 tys. zł. Dzięki udzielonemu wsparciu zakupi urządzenie do masażu suchego i aparat czterokanałowy. Wartość zakupu to 110 tys. złotych.

Zakład Opiekuńczo-Lecznicy w Tucznie będzie miał do dyspozycji 333 tys. zł. Dotacja pomoże w rozbudowie i przebudowie wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku pralni na biura placówki. Koszt inwestycji oszacowano na 406 tys. złotych.

Do Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Stanominie trafi 360 tys. zł. Dofinansowanie umożliwi przebudowę i wymianę zewnętrznej platformy na windę osobową. Koszt całkowity modernizacji wyniesie 400 tys. złotych.

Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz podsumował: - Konsekwentnie jako Zarząd Województwa, jako samorząd, inwestujemy w nasze placówki ochrony zdrowia. Chcemy, żeby były dobrze wyposażone, żeby pacjenci mogli spędzać ten trudny czas w jak najlepszych warunkach i by nasza wspaniała kadra medyczna, której cały czas brakuje nie tylko w naszych jednostkach, ale to trend w całej Polsce, by ta kadra miała jak najlepszy komfort pracy i by mogła leczyć jak najbardziej efektywnie.