Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Zapraszamy na bezpłatne badania!

Aktualności 16 października 2023

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi, ale Przychodnia Onkologiczna Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, przy ul. Orlej 2, zaprasza panie na bezpłatne badania mammograficzne przez cały rok.

Szpitalna Przychodnia Onkologiczna realizuje badania z wykorzystaniem nowoczesnego mammografu cyfrowego. Badanie nie jest bolesne, trwa chwilę, po wszystkim pacjentka otrzymuje płytę z opisem. Panie w wieku 50 – 69 lat z całego regionu mogą zgłosić się na badania bez skierowania. Jednocześnie przypominamy, że już wkrótce, bo od 1 listopada, na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, granica wieku uprawnionych do mammografii bez skierowania zostanie przesunięta i wówczas z badań tych będą mogły korzystać panie w wieku 45 – 74 lata. Jak się umówić na badania? Wystarczy zadzwonić do Przychodni pod numer: 94 346 00 18 albo 94 346 00 33, w godzinach 8 – 14, od poniedziałku do piątku i umówić się na dogodny termin, a następnie zabrać ze sobą dowód osobisty i wcześniejsze zdjęcia mammograficzne.

Drogie Panie, nie zapominajcie także o regularnym samobadaniu piersi, które należy wykonywać raz w miesiącu. Pamiętajmy, że rozpoznanie na wczesnym etapie choroby nowotworowej piersi daje prawie 100 procent pewności całkowitego wyleczenia. A więc im wcześniej panie skorzystają z badań, tym szanse na zdrowe życie są większe.

Do końca sierpnia tego roku szpitalna Przychodnia Onkologiczna zrealizowała 1836 badań mammograficznych. Do badań zachęca lek. med. Mariusz Kwiatkowski, Koordynator Oddziału Dziennego Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie i Kierownik Przychodni Onkologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. W rozmowie z red. Joanną Boroń z Głosu Koszalińskiego/GK24.pl, lek. med. Mariusz Kwiatkowski mówi m. in. o potrzebie profilaktyki i skuteczności leczenia na wczesnym etapie wykrycia nowotworu.

  • Powinniśmy się badać, gdy czujemy się zdrowi — mówi Kierownik Przychodni Onkologicznej. - Wiele kobiet mammografii i innych badań nie robi, bo boi się, że te coś wykażą. Tymczasem im szybciej postawimy diagnozę, tym większa szansa, że szybciej wrócimy do normalnego życia.  Lek. med. Mariusz Kwiatkowski przypomina też, że poza programem badań profilaktycznych, z mammografii, czy USG piersi można korzystać w sytuacji, gdy pacjentkę coś niepokoi, gdy wyczuje podczas samobadania zmiany w strukturze piersi, przebarwienia albo inne zmiany. W takim przypadku lekarz powinien skierować pacjentkę na dodatkowe badania albo konsultacje u onkologa.

Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania. Artykuł oraz nagrania wideo można zobaczyć na stronie:

nagranie 1

nagranie 2