Organizacja Rotary Club Koszalin kupiła dla Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie sprzęt do badania wzroku u wcześniaków

Aktualności 08 grudnia 2020

Wcześniaki, które przychodzą na świat w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie nie będą już wożone do Szczecina na diagnozowanie wady wzroku. Dzięki akcji i wsparciu ze strony Rotary Club Koszalin badanie retinopatii będzie od teraz realizowane na miejscu. Sprzęt kosztował ponad 370 tys. złotych. We wtorek 8 grudnia podpisano umowę i oficjalnie przekazano sprzęt.

Retinopatia wcześniaków jest jednym z wielu problemów zdrowotnych, z jakimi zmagają się dzieci urodzone przedwcześnie. - Jest to choroba niedojrzałej siatkówki, związana z jej niepełnym lub nieprawidłowym unaczynieniem, która w części przypadków prowadzi do upośledzenia widzenia, a w jej ciężkich postaciach do ślepoty – wyjaśnia Tomasz Pabin, koordynator Oddziału Okulistyki w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. - Retinopatia stanowi główną przyczynę zaburzeń widzenia u dzieci poniżej 5. roku życia. W 2010 r. oszacowano, że na świecie ok. 20 tys. dzieci jest niewidomych z powodu retinopatii wcześniaków.

W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie rodzi się rocznie ok. 150-190 wcześniaków, z tego kilkanaście wymaga leczenia. Leczeniem retinopatii wcześniaków w naszym regionie zajmuje się Klinika Okulistyki PUM w Szczecinie i tam - w asyście anestezjologa dziecięcego - transportowane są dzieci, jeśli istnieje potrzeba laseroterapii lub leczenia za pomocą iniekcji leków do gałki ocznej. Natomiast najbliższy ośrodek zajmujący się leczeniem operacyjnym znajduje się w Poznaniu.

Pomysłodawcą realizacji projektu na rzecz wsparcia Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie był członek Rotary Club Koszalin Marcin Bogurski – lekarz stomatolog, który zainspirowany rozmowami z dyrekcją Szpitala oraz osobistymi, trudnymi doświadczeniami w rodzinie, zaproponował podjęcie wyzwania i zgromadzenie potrzebnych pieniędzy na zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia retinopatii wcześniaków dla Oddziału Okulistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Zobowiązanie zmierzenia się z tym tematem stało się głównym celem na kadencję Marcina Bogurskiego w latach 2016/17, gdy pełnił funkcję Prezydenta Klubu. Zorganizowany przez niego w 2017 roku bal charytatywny przyniósł dochód w wysokości 54 200 złotych i dał świetny początek dla realizacji celu. Klub prowadził w kolejnych latach szereg akcji charytatywnych, których celem było zbieranie pieniędzy na zakup specjalistycznego sprzętu – amerykańskiego Phoenix Clinical ICON.

Po dwóch latach, RC Koszalin zgromadził ok. 90 000 złotych. Klubem partnerskim RC Koszalin został Rotary Club Prenzlau z Niemiec, który wsparł inicjatywę w kwocie 5 500 USD. Projekt nabierał coraz większego rozmachu. Dołączyły do niego polskie i zagraniczne kluby (RC Wrocław, RC Szczecin, RC Sopot International, RC Olsztyn Varmia, RC Zamość Ordynacki, niemiecki klub RC Kiel-Düsternbrook oraz słowacki klub RC Kosice Classic) i dystrykty z Niemiec, Węgier, Polski i USA. - Fundacja Rotary wsparła projekt kwotą 39 000 USD z tzw. Funduszu Światowego Fundacji Rotary – mówi Piotr Jankowski z RC Koszalin, który kierował Komitetem d/s Projektu. - W ramach projektu został zakupiony sprzęt w postaci Phoenix Clinical ICON oraz dodatkowe wyposażenie i narzędzia pomocne przy badaniu wcześniaków. Wartość sprzętu przekazanego przez RC Koszalin to ponad 372 tys. złotych – podsumowuje Piotr Jankowski.

  • Dzięki tej wspaniałej inicjatywie, przeprowadzonej na tak dużą skalę, do naszego Szpitala trafił aparat do badania retinopatii – mówi Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. – Noworodki, a zwłaszcza noworodki wcześniacze, hospitalizowane w naszym Szpitalu, będą miały wykonywane badania na miejscu, bez konieczności transportowania do odległych ośrodków. Inicjatywa Rotary Club Koszalin to gest życzliwości, dzięki któremu najmłodsi pacjenci mają szanse na odzyskanie zdrowia. Wszystkim zaangażowanym w inicjatywę osobom bardzo dziękujemy za poświęcenie i wsparcie.

Urządzenie ICON wspomaga diagnostykę retinopatii wcześniaków oraz innych chorób siatkówki i nerwu wzrokowego u dzieci. Jest to swego rodzaju kamera, umożliwiająca obrazowanie siatkówki. Filmy i zdjęcia dna oka, które pozwala wykonać, można zapisać w trakcie każdorazowego badania dziecka, a następnie porównać ze sobą i w ten sposób wykorzystać w celu oceny postępu choroby. Obrazy uzyskane dzięki temu urządzeniu można też w niektórych przypadkach użyć do przeprowadzenia zdalnej konsultacji u dziecka (telemedycyna), bez konieczności transportowania go do ośrodka zajmującego się leczeniem retinopatii.

  • ICON w znacznym stopniu ułatwi diagnostykę i monitorowanie schorzeń okulistycznych u dzieci przychodzących na świat w koszalińskim szpitalu – komentuje doktor Tomasz Pabin.

Rotary powstała w USA, to światowa organizacja charytatywna o ponad 100 - letniej historii, która zrzesza blisko 1,2 mln członków w około 35 tysiącach klubów na całym świecie.

Celem działania Rotary jest niesienie pomocy potrzebującym, a mottem w działaniu członków Rotary jest służba ponad własne interesy - Service Above Self.

W Polsce jest aktualnie 80 klubów Rotary, które zrzeszają ok. 1650 członków. Kluby polskie tworzą Dystrykt Rotary International 2231. Dystryktem kieruje Zarząd Dystryktu z Gubernatorem na czele.

Oficjalnie Rotary Club w Koszalinie datuje działalność od 1993 roku, ale idea powstania klubu pojawiła się w gronie kilku osób - przyszłych jego członków - jeszcze w połowie 1992 roku. Obecnie klub to 32 aktywnych członków i 1 członkini honorowa Halina Dorżynkiewicz Di Filippo.

Pracami kieruje zarząd klubu z Prezydentem Klubu na czele. Aktualnym Prezydentem RC Koszalin jest Robert Bodendorf.