Movember, czyli wąsopad, to coroczna akcja w listopadzie, która ma przede wszystkim za zadanie zwiększać świadomość i edukować w zakresie pr...
"> Movember. Trwa akcja z wąsem. Panowie, badajcie się! - Szpital Wojewódzki Koszalin

Movember. Trwa akcja z wąsem. Panowie, badajcie się!

Aktualności 10 listopada 2021

Movember, czyli wąsopad, to coroczna akcja w listopadzie, która ma przede wszystkim za zadanie zwiększać świadomość i edukować w zakresie problemów zdrowotnych mężczyzn, zwłaszcza nowotworów jąder i prostaty.
 
To właśnie w listopadzie wielu panów zapuszcza wąsy, by w ten sposób zwrócić uwagę na tę akcję informacyjną, w myśl zasady – im więcej będziemy o tym mówić i zwracać uwagę na symbole, pytać, o co chodzi, przekazywać informację dalej, tym więcej osób dowie się o sprawie, również przekaże cenne informacje innym, a w efekcie - co najważniejsze – nie jeden mężczyzna przekona się, że warto się badać. To trzeba podkreślać na każdym kroku: im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na całkowite wyleczenie nowotworu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
 
Personel medyczny z Oddziału Urologii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie włączył się do akcji Movember, zachęcając tym samym pacjentów płci męskiej do profilaktyki i do regularnych badań. Stąd te symboliczne wąsy widoczne na zdjęciu (podobne wąsy są wykorzystywane podczas kampanii na całym świecie; akcję wspierają znane postaci, m. in. ze świata sportu, filmu, muzyki).
 
Mgr piel. Beata Rutkowska, Pielęgniarka Oddziałowa na Oddziale Urologii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, która jest w gronie osób mocno stawiających na promocję profilaktyki zdrowotnej, mówi: -Chcę podkreślić, że ogromną rolę w informowaniu i uświadamianiu pacjentów pełnią pielęgniarki na naszym Oddziale, które służą pomocą na każdym kroku. Każdy pacjent, który chce się zbadać, może się skontaktować z Poradnią Urologiczną działającą przy naszym Szpitalu, pod numerem 94 34 88 191 - tu można zarejestrować się na badania. Panowie mogą zgłosić się ze skierowaniem od lekarza rodzinnego albo z kartą DILO. Natomiast szczegółowe informacje o tym, jak radzić sobie z chorobą nowotworową, na co zwracać uwagę, kiedy zgłosić się do lekarza urologa – o tym oraz odpowiedzi na wiele innych pytań i wątpliwości, a także fachową poradę i wsparcie panowie znajdą na stronie internetowej Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty GLADIATOR im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego, która służy edukowaniu społeczeństwa.
 
- Trzeba to powtarzać, przez cały rok: nie bójmy się, badajmy się – podkreśla lek. med. Paweł Pawlicz, Koordynator Oddziału Urologii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. - Im wcześniej choroba zostaje wykryta, tym korzystniej dla pacjenta. Wykrycie nowotworu, gdy nie daje on jeszcze objawów, zdecydowanie zwiększa szanse jego całkowitego wyleczenia.
 
Szef Oddziału Urologii w koszalińskim Szpitalu podkreśla, że rutynowo mężczyźni powinni badać się po 40. roku życia, raz w roku. Zwłaszcza w tych przypadkach, gdy w rodzinie stwierdzono wcześniej choroby nowotworowe układu moczowo – płciowego. - Ale jest też grupa mężczyzn, która powinna zacząć badać się wcześniej, od 20. roku życia. To są pacjenci, którzy w dzieciństwie mieli wnętrostwo, czyli niezstąpienie jąder – wyjaśnia lek. med. Paweł Pawlicz. - W grupie ryzyka są też mężczyźni z rodzin, w których krewni w linii męskiej mieli nowotwór - w tych rodzinach młodzi mężczyźni powinni się zacząć badać po 20. roku życia. Rak jądra dotyka głównie mężczyzn w wieku 20 – 40 lat; inne schorzenia – jak rak pęcherza moczowego, prostata, rak nerki – dotyczą grupy powyżej 40. roku życia – dodaje urolog.
 
******
 
Co to takiego gruczoł krokowy? Profilaktyka. Objawy choroby.
 
Prostata jest gruczołem wielkości kasztana, leżącym pod pęcherzem moczowym u każdego mężczyzny. Gruczoł krokowy otacza cewkę moczową, czyli przewód, przez który wypływa mocz z pęcherza. Rak prostaty prowadzi do powiększenia się gruczołu krokowego i zwężenia drogi odpływu moczu. Pojawiają się problemy z oddawaniem moczu; w moczu może pojawić się krew.
 
Szpital Wojewódzki w Koszalinie wraz z Oddziałem Urologii zachęca panów do wykonywania badań profilaktycznych w zakresie raka gruczołu krokowego (w tym celu należy wykonać badania poziomu PSA we krwi), a także do korzystania z innych badań profilaktycznych, które mają na celu wczesne wykrycie choroby nowotworowej.
 
Przypominamy numer telefonu do Poradni Urologicznej przy Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie: 94 34 88 191.