Koniecznie oglądajcie TV MAX! 2 marca będzie wywiad z udziałem dr. n. med. Przemysława Kaczanowskiego

Aktualności 01 marca 2023

4 marca przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV.

Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, które odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku umiera ponad 340 000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na ponad 600 000. Ponad 80% wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się. W Polsce każdego roku prawie 3000 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy.

Przypadający na 4 marca Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV stał się okazją do rozmowy red. Anny Suwałowskiej z TV MAX z dr. n. med. Przemysławem Kaczanowskim, Koordynatorem Oddziału Położniczo – Ginekologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Wywiad będzie można obejrzeć w TV MAX w najbliższy czwartek – 2 marca – w programie z cyklu „Na zdrowie” o godz. 18.55.

Czym jest wirus HPV? Jak dochodzi do zakażenia? O objawach, jak się leczyć, a także o profilaktyce i innych zagadnieniach – o tym wszystkim red. Anna Suwałowska będzie rozmawiać z doktorem Przemysławem Kaczanowskim. Zachęcamy do oglądania!