Karty historii, czyli o przeszłości Szpitala w Koszalinie

Aktualności 28 kwietnia 2022

28 kwietnia, a więc dziś o godzinie 18.35 koszalińska telewizja TV MAX wyemituje kolejny odcinek z cyklu „Karty historii”. Tym razem gościem programu red. Mateusza Prusa będzie pani Iwona Sławińska, nauczycielka historii, a zarazem miłośniczka historii Koszalina, która opowie o przeszłości koszalińskiej lecznicy, a także o przeszłości budynków, które dziś stanowią szpitalny kompleks.

-30 kwietnia mija dokładnie 110 lat od dnia, gdy została podpisana umowa między Powiatem Koszalin a Zgromadzeniem Diakonis – Salem, na podstawie której został zbudowany Szpital – przypomina pani Iwona, która podczas spotkania z red. Mateuszem Prusem na terenie Szpitala Wojewódzkiego, wśród historycznych budynków, opowiedziała o tym, jak powstało to miejsce oraz o dokonaniach siostry Berthy von Massow, przełożonej Zgromadzenia Diakonis Salem, która była założycielką koszalińskiego Szpitala.

Przypomnijmy, w październiku minionego roku, na ścianie budynku Administracji Szpitala (budynek G), w obecności przedstawicielek Zgromadzenia, została odsłonięta tablica poświęcona pamięci Berthy von Massow.

Dodajmy, że w myśl wspomnianej umowy Powiat zobowiązał się w 1912 roku do wybudowania Szpitala u podnóża Góry Chełmskiej na 1/3 terenu przekazanego bezpłatnie Zgromadzeniu Sióstr i do oddania Szpitala w zarząd Zgromadzenia. 1912 to również rok rozpoczęcia budowy.

Program „Karty historii” jest powtarzany w TV MAX co dwie godziny, przez całą dobę. Zachęcamy do obejrzenia!