40 lat minęło, czyli jubileusz pracy lek. med. Andrzeja Melki w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie

Aktualności 02 października 2023

1 października minęło 40 lat pracy lek. med. Andrzeja Melki w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Z tej okazji Szanowny Jubilat, który obecnie jest Koordynatorem Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej, wziął udział w spotkaniu z Dyrekcją Szpitala oraz załogą Oddziału.

W ten szczególny dzień lek. med. Andrzej Melka przyjął gratulacje od Dyrektora Szpitala Piotra Sołtysińskiego. - Pana dorobek sam się broni – mówił Dyrektor Piotr Sołtysiński. - Był pan też dyrektorem, założył pan oddział. Proszę przyjąć moje gratulacje oraz podziękowania za wysiłek i zaangażowanie.

  • Panie doktorze, panie Andrzeju - dziękuję za pana pracę i stworzenie dzieła w postaci anestezjologii dziecięcej, która jest mocnym punktem tego szpitala i dzięki temu położnictwo może pracować na trzecim poziomie referencyjnym – mówił lek. med. Rajmund Rajewski, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa. - Zostawiłeś tu swoje dorosłe życie, oddałeś wszystko, co miałeś najlepszego, to 40 lat wytrwałej pracy, do tego kierowanie zespołem ludzkim. Z całego serca chciałem podziękować. Jesteś wzorem dla wielu z nas tu pracujących.

  • Zespół ludzi musi się rozumieć. Taki zespół jest zdolny do robienia rzeczy niemożliwych – mówił z kolei główny bohater Jubileuszu - lek. med. Andrzej Melka - Przykładem jest historia Zuzi. To jedna z wielu naszych pacjentów. Urodziła się w 23. tygodniu ciąży i ważyła ok. 500 gramów. Urodziła się dokładnie 1 października 2021 roku. To przykład tego, że nasz zespół złożony ze wszystkich, którzy mogą i chcą pracować w takim oddziale, potrafi uratować tak małe dziecko i dać mu znakomitą jakość życia, jak na możliwości współczesnej medycyny. To świadczy o sile i mocy ludzi, którzy pracują w naszym oddziale. Dziękuję Wam wszystkim! - mówił Andrzej Melka.

Jubilat nawiązał do historii i początków swojej pracy w Szpitalu. - Gdy przyszedłem w 83. roku do pracy, już istniał Oddział Intensywnej Terapii dla Dorosłych, który leczył też dzieci, ale to były rzadkie przypadki – opowiadał doktor Melka. - Muszę wspomnieć moich mentorów, to przede pani doktor Zosia Wiśniewska i pan doktor Kazimierz Dzikiewicz, który tak naprawdę był założycielem Oddziału Intensywnej Terapii dla Dzieci. On walczył o to i po latach walki udało się ten oddział założyć. Początkowo to był bardzo mały oddział, ale rozwojowy, wniósł nową jakość w położnictwo i pediatrię w tym szpitalu. Muszę też wspomnieć jeszcze jedną osobę – to pani doktor Ania Planutis – Kuryło, która jest podporą Oddziału Intensywnej Terapii dla Dorosłych. Gdybym miał mieć jakiś zabieg operacyjny, to dałbym się jej znieczulić – dodał ze śmiechem Andrzej Melka.

Doktor podkreślał dokonania zespołu anestezjologów: - Zespół, który utworzył się na starej anestezjologii już prawie nie istnieje, ale jego historia sprawiła, że mamy następców, którzy dobrze sobie radzą. To samo jest na Oddziale Intensywnej Terapii Dziecięcej, który powstał 34 lata temu. Ten oddział wniósł mnóstwo nowych rzeczy i dziś jest oddziałem, który jest w stanie poradzić sobie z najtrudniejszymi przypadkami pediatrycznymi. W tej chwili oddział może bardzo dużo zrobić i mam nadzieję, że będzie on trwał dla bezpieczeństwa populacji pediatrycznej w naszym regionie. To jedyny oddział wieloprofilowy, z siedmiu w Polsce, gdzie leczy się pacjentów od wcześniaka aż do 18-latka, jedyny między Gdańskiem a Szczecinem, do tego jako drugi oddział w województwie mamy własny transport – podkreślał doktor Melka.

Spotkanie zwieńczył krótki film, który powstał na podstawie montażu zdjęć z minionych lat, z udziałem lek. med. Andrzeja Melki.

Lek. med. Andrzej Melka - przebieg zatrudnienia w SWK:

  • 1.10.1983 – 30.09.1984 – lekarz stażysta
  • 1.10.1984 - 30.04.1987 – młodszy asystent OAiIT Dorosłych
  • 1.05.1987 – 25.11.1993 – asystent OAiIT Dorosłych
  • 26.11.1993 – 30.04.1994 – starszy asystent OAiIT Dorosłych
  • 1.05.1994 – 17.12.1997 – zastępca Ordynatora OAiIT Dorosłych
  • 18.12.1997 – 31.08.2008 – Ordynator / Koordynator OAiIT Dziecięcej i Neonatologicznej
  • w trakcie – 14.11.2002 – 31.05.2003 – p.o. Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa)
  • 1.09.2008 – 31.05.2009 – Dyrektor Szpitala
  • 1.06.2009 – nadal – Koordynator OAIT Dziecięcej i Neonatologicznej