Jeszcze bardziej precyzyjna i bezpieczna radioterapia w Koszalinie

Aktualności 01 października 2021

Pacjenci onkologiczni z Koszalina właśnie zyskali dostęp do nowoczesnej technologii wspierającej radioterapię. System, z którego mogą już korzystać na NFZ w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea Koszalin, pozwala na precyzyjne pozycjonowanie i monitorowanie ułożenia pacjenta w czasie napromieniania. W znaczący sposób zwiększa to dokładność dostarczanej dawki i korzystnie wpływa na efekty leczenia. A co najważniejsze - chroni też narządy sąsiadujące z napromienianymi obszarami, czyli np. serce i płuca w przypadku leczenia raka lewej piersi.

Radioterapia to jedna z najskuteczniejszych metod walki z nowotworami. Jej celem jest nie tylko skuteczne wyleczenie zmiany nowotworowej, ale również ochrona zdrowych tkanek i bezpieczeństwo pacjenta podczas leczenia, co zapewniają nowoczesne rozwiązania i specjalistyczna aparatura. System AlignRT®, w który wyposażone zostało Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea Koszalin, wspomaga pozycjonowanie pacjenta przed rozpoczęciem leczenia i kontroluje jego ułożenie podczas terapii. To rozwiązanie z zakresu SGRT (Surface Guided Radiation Therapy - Radioterapia Sterowana Obrazem Powierzchni Ciała Pacjenta), co oznacza, że w czasie rzeczywistym porównywany jest obraz powierzchni ciała pacjenta w stosunku do jego ułożenia wskazanego na tomografii komputerowej, która jest podstawą planowania leczenia. W jaki sposób pomaga to pacjentom, którzy w ramach NFZ mogą korzystać z tej zaawansowanej technologii?

– Jeśli podczas napromieniania pacjent poruszy się na stole terapeutycznym, przekraczając założony, kilkumilimetrowy zakres tolerancji, system automatycznie informuje o niezgodności ułożenia i zatrzymuje wiązkę promieniowania. Dzięki AlignRT® możliwe jest precyzyjne odtworzenie pozycji pacjenta bez potrzeby użycia dodatkowej dawki promieniowania jonizującego. System ten jest więc bezinwazyjny i w pełni bezpieczny dla pacjenta – mówi lek.Marcin Białas z Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea Koszalin.

Technologia śledząca ułożenie pacjenta znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku chorych na raka piersi, zwłaszcza w nowotworach piersi lewej. Dzięki systemowi AlignRT® możliwe jest zastosowanie techniki napromieniania na głębokim wdechu (DIBH), co zapewnia zmniejszenie dawki otrzymywanej przez serce i płuca, które są narażone na ekspozycję promieniowania jonizującego. W konsekwencji minimalizowane jest prawdopodobieństwo wystąpienia m.in. powikłań kardiologicznych, np. choroby niedokrwiennej serca i pulmonologicznych np. popromiennego zapalenia płuc. System wspiera również leczenie nowotworów piersi prawej oraz innych nowotworów zlokalizowanych w obrębie klatki piersiowej.

– Zależy nam na zapewnieniu naszym pacjentom dostępu do nowoczesnej aparatury pozwalającej na najwyższą precyzję i skuteczność leczenia. Pomimo pandemii nieprzerwanie dbamy o rozwój i jeszcze lepszy standard terapii pacjentów onkologicznych, czego przykładem jest niedawna instalacja systemu AlignRT® – mówi lek. Marcin Białas z Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea Koszalin.

 

 

Affidea to międzynarodowa sieć nowoczesnych centrów diagnostycznych oraz radioterapii onkologicznej z ponad 20-letnim doświadczeniem. Działa obecnie w 16 europejskich krajach. W Polsce specjalizuje się w diagnostyce obrazowej (m.in. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy pozytonowa tomografia emisyjna), a także kompleksowej opiece dla pacjentów onkologicznych, z której mogą oni korzystać w Affidea Międzynarodowych Centrach Onkologii. Affidea jako jedyny podmiot medyczny w Polsce posiada przyznane przez Europejskie Towarzystwo Radiologiczne wyróżnienie za wysokie standardy związane z jakością badań diagnostycznych oraz ochroną radiologiczną pacjentów. Uzyskała też Certyfikat jakości i bezpieczeństwa radiologicznego przyznawany przez Międzynarodowe Towarzystwo Radiologiczne – oficjalnego partnera Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla Radiologii. Sieć charakteryzuje się wysoko wykwalifikowanym zespołem medycznym, gwarantującym diagnostykę na najwyższym poziomie klinicznym, a także komfortowymi i nowocześnie urządzonymi wnętrzami.