Chroń się przed rakiem – zdrowy styl życia ma znaczenie

Aktualności 08 lutego 2024

Lek. med. Mariusz Kwiatkowski, Koordynator Oddziału Dziennego Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, specjalista onkolog kliniczny i Kierownik Przychodni Onkologicznej działającej przy Szpitalu, poprowadził wykład dla Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Politechnice Koszalińskiej. Wykład pt. „Chroń się przed rakiem – zdrowy styl życia ma znaczenie” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Nasz specjalista mówił o profilaktyce zdrowotnej, także w wieku senioralnym, ale też o tym, gdzie się zgłosić i co robić, gdy pacjent potrzebuje pomocy z zakresu leczenia onkologicznego.

Statystyki mówią same za siebie:

  • rocznie w Polsce występuje 170 tys. nowych zachorowań na nowotwory;

  • rocznie w Polsce dochodzi do 100 tys. zgonów wśród chorych na nowotwory;

  • ok. 1,2 miliona osób w Polsce żyje z chorobą nowotworową;

  • Stosowanie zaleceń przez cały okres życia może zmniejszyć narażenie na wystąpienie choroby nowotworowej – mówił lek. med. Mariusz Kwiatkowski. - Natomiast ich wdrożenie przez osoby, które w przeszłości przebyły leczenie przeciwnowotworowe, może zmniejszyć ryzyko ponownego zachorowania i poprawić rokowanie.

Nasz specjalista przypominał o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna, i to w każdym wieku, a także odpowiednia dieta. Warto postawić na: warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, odtłuszczone produkty mleczne, ryby, chude mięso, jaja, potrawy gotowane, duszone. Natomiast należy ograniczyć spożycie; cukru, słodyczy, ciast, słonych przekąsek, fast foodów, tłustych mięs, pełnotłustych potraw mlecznych i potraw smażonych na głębokim tłuszczu.