Chcemy wygrać z sepsą! Sprzęt od WOŚP dla Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie

Aktualności 27 września 2023

Do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie trafiła już część sprzętu zakupionego w ramach tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku cała Polska grała z WOŚP pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich, małych i dużych”.

Nowy sprzęt trafił już do Zakładu Mikrobiologii w Szpitalu, a konkretnie: urządzenie do szybkiej identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej. To jednak jeszcze nie wszystko – do Szpitala zostanie jeszcze dostarczony pozostały sprzęt do badań, wśród tych urządzeń będzie m. in. urządzenie do oznaczania lekowrażliwości i identyfikacji bezpośrednio z dodatniej próbki krwi, a także analizator do wykrywania we krwi bakterii i grzybów oraz określania mechanizmów oporności z zastosowaniem technologii rezonansu magnetycznego oraz analizator do diagnostyki molekularnej, do tego komora laminarna do bezpiecznego przygotowania próbek. Szpitalne laboratorium mikrobiologiczne jest dobrze przygotowane do badań w kierunku potwierdzenia, bądź wykluczenia zakażeń drobnoustrojami, które mogą być czynnikami etiologicznymi zespołu objawów zwanych sepsą. Natomiast nowe urządzenia w znacznym stopniu skrócą czas oczekiwania na wynik badania, co jest istotne zwłaszcza u pacjentów w stanach ciężkiej niewydolności wielonarządowej spowodowanej zakażeniem.

  • Aparat, który otrzymaliśmy od WOŚP to pierwszy z pięciu aparatów, o który wnioskowaliśmy do WOŚP w tym roku w ramach tegorocznej edycji, gdzie tematem przewodnim była walka z sepsą – mówi Danuta Kędzia, kierownik Zakładu Mikrobiologii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. - Sepsa to stan zagrażający życiu. W walce z sepsą bardzo ważny jest czas od momentu pobrania krwi od pacjenta do podania wyniku lekarzowi, gdzie będzie miał jasno wyznaczone, jakiego antybiotyku należy użyć, by zniszczyć drobnoustrój, który znajduje się w organizmie pacjenta. Ten sprzęt jest niesłychanie zaawansowany w swoim działaniu, to marzenie wielu laboratoriów – dodaje kierownik Zakładu Mikrobiologii. - Jest bardzo drogi, często nie można sobie pozwolić chociażby na jego dzierżawę. Jesteśmy drugim ośrodkiem w kraju, po Krakowie, który go otrzymał. Takich aparatów z WOŚP będzie ponad 100 w całym kraju – podkreśla Danuta Kędzia.

Szpital ma również otrzymać obiecany z WOŚP nowoczesny aparat do przesiewowego badania słuchu dla dziecięcego Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej, gdzie leczone są noworodki i wcześniaki z całego regionu.

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia. WOŚP w tym roku postawiła na wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń, co ma umożliwić lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

Dodajmy, że przez te wszystkie lata, odkąd gra WOŚP, Szpital Wojewódzki w Koszalinie otrzymał dzięki Orkiestrze sprzęt o łącznej wartości sięgającej ok. 6 mln złotych. To m. in. respirator noworodkowy dla Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej, dwa kardiomonitory dla Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urazowo-Ortopedycznej, dwa aparaty do znieczulenia dzieci dla Bloku Operacyjnego Oddziału Chirurgii Dziecięcej. Lista podobnych przykładów jest o wiele dłuższa.