Szpital Wojewódzki w Koszalinie zyska dodatkowe pomieszczenia do rehabilitacji pacjentów

Aktualności 06 lipca 2022

W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie w środę (6 lipca) została podpisana umowa w sprawie finansowania remontu dodatkowych pomieszczeń na potrzeby Przychodni Kompleksowej Rehabilitacji. Umowę podpisali Andrzej Kondaszewski, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie oraz – w imieniu Zarządu Województwa - Wicemarszałek Województwa Tomasz Sobieraj.

Umowa jest efektem decyzji Zarządu Województwa o przyznaniu dla Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie 177 tys. zł na modernizację wspomnianych pomieszczeń. Realizacja inwestycji jest przewidziana do końca tego roku.

Wicemarszałek Tomasz Sobieraj podkreślił, że to kolejne środki z budżetu województwa, które trafiły do koszalińskiego Szpitala. - Z początkiem roku przekazaliśmy 2,5 mln zł na dwa aparaty RTG i jeden aparat USG – to urządzenia niezwykle potrzebne koszalińskiemu Szpitalowi – mówił podczas konferencji z udziałem dziennikarzy. - Tym razem umowa dotyczy modernizacji pomieszczeń na potrzeby rehabilitacji. Te pieniądze to dopełnienie puli środków, które samorząd województwa przeznacza na modernizację i wyposażanie szpitali, i co ważne – to są pieniądze pochodzące z budżetu województwa, to nie są pieniądze zewnętrzne.

Placówka planuje zagospodarować pomieszczenia po dawnej Centralnej Sterylizatorni. Przeprowadzone zostaną prace budowlane, zamontowane będą nowe okna, drzwi i instalacja. Inwestycja pozwoli na realizację usług rehabilitacyjnych w większym zakresie. Zwłaszcza, że do wyremontowanej części trafi nowy sprzęt rehabilitacyjny (m. in. zestaw do treningu wytrzymałościowego i wydolnościowego), który został zakupiony przez Szpital ze środków z Ministerstwa Zdrowia.

Za przekazane pieniądze z budżetu województwa dziękował Dyrektor Szpitala Andrzej Kondaszewski. - Jesteśmy co jakiś czas wspierani dodatkowymi kwotami, które pozwalają zaspokajać najpilniejsze potrzeby Szpitala. Niedawno zrealizowaliśmy przetargi na ponad 40 milionów złotych. Ostatnio otrzymaliśmy – o czym wspomniał Pan Marszałek – 2,5 miliona złotych na sprzęt medyczny. Kupiliśmy też nowy mammograf z przystawką do biopsji. Teraz otrzymujemy kolejne pieniądze. Potrzeby są duże, a czasy trudne. Ten Szpital jest bardzo ważny w tym regionie, to jedyny wielospecjalistyczny szpital na tym terenie. Staramy się utrzymać wysoki poziom. Nasz Szpital był w czasie pandemii szpitalem hybrydowym; personel został mocno poturbowany, jest przemęczony, kadrę trzeba uzupełnić, mamy też ogromne potrzeby sprzętowe.

  • Pandemia nie zniknęła, ona prawdopodobnie będzie do nas wracać falami, jak grypa. Już teraz wraca w postaci mutacji wirusa omikron - kontynuował Dyrektor. - Szpital Wojewódzki został doceniony przez Ministerstwo Zdrowia za działania w walce z Covid-19 – otrzymaliśmy środki na nowy tomograf, który już stoi w SOR, a także na zakup sprzętu do rehabilitacji pacjentów. Ten sprzęt został już zakupiony, a teraz – by mógł on służyć pacjentom - musimy wyremontować dodatkowe pomieszczenia. Dzięki temu możliwa będzie skuteczna rehabilitacja ruchowa i oddechowa, także wśród pacjentów z powikłaniami i następstwami po przechorowaniu koronawirusa. Jeszcze nie wiemy, jak duża będzie skala tego problemu, gdyż wielu pacjentów nie jest jeszcze zdiagnozowanych. Z naszych prognoz wynika, że samych pacjentów z chorobami układu krążenia będzie o 45% więcej, to duży wskaźnik.

Średnio miesięcznie w Przychodni Kompleksowej Rehabilitacji z porad fizjoterapeutów korzysta obecnie ok. 400 pacjentów; w skali miesiąca w Przychodni jest realizowane średnio 13 tysięcy zabiegów.

Ponadto Szpital w Koszalinie otrzymał od Urzędu Marszałkowskiego wielofunkcyjny translator. Urządzenie przekazane przez Wicemarszałka Tomasza Sobieraja ma ułatwić komunikację z obywatelami Ukrainy, którzy trafiają do koszalińskiego Szpitala.

  • Po tym, jak wybuchła wojna w Ukrainie i ogromna liczba uchodźców przyjechała do Polski, kupujemy dla zachodniopomorskich szpitali translatory, które ułatwią komunikację lekarzy z pacjentami z Ukrainy – wyjaśnił Wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Sprzęt jest szybki (tłumaczenie trwa mniej niż pół sekundy) i intuicyjny w użyciu. Przetłumaczony tekst wymawiany jest na głos, w rodzimym języku. Ponadto posiada funkcję TranslaCall, która daje możliwość tłumaczenia rozmów telefonicznych oraz Photo Translator – funkcję umożliwiającą wykonanie tłumaczenia na podstawie zdjęcia.