Szpital Wojewódzki w Koszalinie uruchamia zmodernizowany Oddział Obserwacyjno-Zakaźny

Aktualności 30 października 2020

W wyniku modernizacji pomieszczeń i dobudowania szybu windowego będzie to jeden z najnowocześniejszych oddziałów obserwacyjno – zakaźnych w kraju – podkreśla Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Modernizacja została przeprowadzona w ramach projektu pn. "Przebudowa i doposażenie infrastruktury Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie służącej leczeniu chorób będących przyczyną dezaktywizacji zawodowej" realizowanego w oparciu o Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Projekt został sfinansowany ze środków EFRR, budżetu Państwa oraz własnych. Podział kosztów modernizacji Oddziału jest następujący: EFRR 3.906.290,96 zł, BP 488.286,37 zł, środki własne: dotacja celowa z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego 340.666,29 zł, pomoc finansowa (dotacja) udzielona przez Gminę Miasto Koszalin 109.999,99 zł oraz środki własne Szpitala 554.756,39 zł; podane kwoty są kwotami brutto.

Inwestycję – terminowo i w wysokim standardzie - zrealizowała firma z Rumii – Provision sp. z o. o.

  • Realizacja inwestycji była możliwa dzięki zaangażowaniu i wsparciu Pana Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, który dodatkowo przeznaczył 1,145 mln zł na wyposażenie i sprzęt – mówi dyrektor Andrzej Kondaszewski. – Naszym celem, w którym wspiera nas Pan Marszałek, jest nowoczesny i bezpieczny dla pacjentów szpital. Dzięki modernizacji mamy możliwość instalacji najnowocześniejszego sprzętu, który ratuje życie i przywraca zdrowie pacjentom.

  • Podnoszenie standardów i warunków leczenia pacjentów przez nasze jednostki ochrony zdrowia jest jednym z priorytetów dla Zarządu Województwa, zwłaszcza w tych trudnych czasach, kiedy mierzymy się z pandemią koronawirusa. Od samego początku w procesach inwestycyjnych pomagają im środki Unii Europejskiej. W ostatnich miesiącach elastyczność i otwartość Komisji Europejskiej sprawiła, że to istotne wsparcie udało się jeszcze zwiększyć. Szpital Wojewódzki w Koszalinie jest największą placówką medyczną we wschodniej części regionu i ważnym ośrodkiem walki z zakażeniem COViD-19, dlatego cieszy fakt, że inwestycje prowadzone są w nim zgodnie z potrzebami czasu i przyjętym harmonogramem – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

  • Mamy powody do dumy. To jedyny niekliniczny oddział zakaźny w kraju, który został wyremontowany – to ewenement, gdyż szpitale nie inwestują w takie oddziały – podkreśla Jacek Wróblewski, koordynator Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. – Zmodernizowany oddział oznacza poprawę warunków pracy i bezpieczeństwa dla personelu medycznego, to także poprawa komfortu dla pacjentów i możliwość zapewnienia im jeszcze większego bezpieczeństwa podczas hospitalizacji i powrotu do zdrowia – mówi koordynator. – Oddział w końcu będzie funkcjonował w jednym budynku, a nie jak dotąd – w dwóch. Zyskujemy też lepsze wyposażenie, np. instalacje tlenowe, które są teraz zamontowane w ścianach.

  • Odział będzie dysponował 36 łóżkami. W połączeniu z bardzo profesjonalnym personelem na wszystkich szczeblach, gwarantuje to bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. Realizacja tej inwestycji daje mi osobiście poczucie radości i satysfakcji, szczególnie w dzisiejszych trudnych czasach – dodaje dyrektor Andrzej Kondaszewski.