Szpital Wojewódzki w Koszalinie przywraca od 1 czerwca porody rodzinne

Aktualności 13 maja 2022

Mamy dobrą wiadomość dla przyszłych mam z Koszalina i okolic! W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie wracają porody rodzinne.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych mam i ich bliskich, Szpital Wojewódzki w Koszalinie przywraca od 1 czerwca 2022 porody rodzinne. Jednakże, mając na uwadze stan zagrożenia epidemicznego i konieczność zachowania reżimu sanitarnego, możliwość skorzystania z porodu rodzinnego będzie dostępna po spełnieniu określonych warunków.

  • Przed pandemią, która doprowadziła do wielu ograniczeń, porody rodzinne były u nas bardzo częste – przyznaje dr n. med. Przemysław Kaczanowski, Koordynator Oddziału Położniczo – Ginekologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. - Niestety, z powodu pandemii, mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne pacjentek i personelu, byliśmy zmuszeni z nich zrezygnować. Teraz, od 1 czerwca, wracamy do porodów rodzinnych. Ta wiadomość z pewnością wielu ucieszy. Nas również cieszy, że możemy pozwolić, by w tym szczególnym i tak ważnym wydarzeniu mogli uczestniczyć bliscy naszych pacjentek. Z tym, że z powodu warunków lokalowych, do dyspozycji pacjentek zainteresowanych porodem rodzinnym, będzie dostępny tylko jeden boks.

Szczegóły dotyczące regulaminu, który został przygotowany we współpracy z Działem Epidemiologii SWK, będą dostępne od 1 czerwca na Oddziale Położniczo – Ginekologicznym. Możliwość skorzystania z porodu rodzinnego będzie ustalana przez lekarza dyżurnego z pacjentką podczas jej przyjęcia do Szpitala.

Od 1 czerwca w porodzie rodzinnym w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, poza personelem medycznym, będzie mogła uczestniczyć jedna osoba towarzysząca, która nie ma objawów infekcji, a ponadto przez 7 ostatnich dni przed porodem nie miała kontaktu z chorym lub podejrzanym o zakażenie Covid -19 (w sytuacjach budzących wątpliwości, lekarz dyżurny zdecyduje o wykonaniu testu w kierunku Covid-19).

Na miejscu w Szpitalu osoba towarzysząca otrzyma odzież ochronną oraz ochraniacze na buty, a także maseczkę, którą należy skutecznie zasłonić usta oraz nos.

Osoba towarzysząca będzie mogła przebywać na sali porodowej od momentu rozpoczęcia porodu do chwili, gdy pacjentka opuści blok porodowy i trafi na salę Oddziału Położniczo – Ginekologicznego.