Szpital Wojewódzki w Koszalinie otrzymał wsparcie od zarządu województwa na zakup sprzętu medycznego

Aktualności 30 kwietnia 2021

Szpital Wojewódzki w Koszalinie – decyzją zarządu województwa – otrzymał prawie 300 tys. złotych na kolejne inwestycje. Dzięki temu zostanie zakupiony sprzęt do pogłębionej diagnostyki raka piersi oraz rozbudowana zostanie instalacja doprowadzająca tlen niezbędny do tlenoterapii pacjentów.

SWK kupi przystawkę do wykonywania biopsji stereotaktycznej. Urządzenie będzie dodatkowym wyposażeniem Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej. Przypomnijmy, w ubiegłym roku przychodnia została wyposażona w nowoczesny mammograf cyfrowy (ten sprzęt także udało się kupić dzięki dofinansowaniu, które przekazał Urząd Marszałkowski). Nowa aparatura, która zostanie teraz zakupiona, pozwoli przeprowadzać pogłębioną diagnostykę raka piersi w krótszym czasie. Szacowany koszt urządzenia to ok. 220 tys. złotych.

  • Dziś jestem najszczęśliwszą kobietą – w ten sposób Hanna Symonowicz, koordynator Oddziału Onkologii I Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, a także kierownik Przychodni Onkologicznej, skomentowała wiadomość o przyznaniu funduszy przez zarząd województwa na zakup przystawki do pogłębionej diagnostyki. – W końcu będziemy mogli realizować pełną diagnostykę w kierunku stwierdzenia raka piersi. Pogłębiona diagnostyka pozwala wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie, a to daje szanse na całkowite wyleczenie.

  • Jesteśmy bardzo wdzięczni panu marszałkowi i zarządowi województwa, że wychodzi naprzeciw potrzebom naszego szpitala. Zarząd województwa kolejny raz zdecydował o przyznaniu potrzebnych nam środków, które pozwolą na zakup niezbędnego sprzętu – mówi Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Przy okazji przypominamy o możliwości skorzystania w Przychodni przy ul. Orlej, bez skierowania, z darmowej mammografii przez panie w wieku 50 – 69 lat. Ze względu na panującą pandemię i zagrożenie epidemiczne, rejestracja na badania jest prowadzona telefonicznie. Ważne telefony: 94 346 00 18 oraz 94 346 00 33, w godzinach 8 – 14, od poniedziałku do piątku. Na badania wystarczy zabrać dowód osobisty i wcześniejsze zdjęcia mammograficzne.

Dzięki dodatkowym funduszom od zarządu województwa zostanie też zwiększona wydajność instalacji tlenowej dla Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Oddziału Wewnętrznego. Inwestycja ta służy m. in. leczeniu pacjentów z covid-19, którzy korzystają z tlenoterapii. Szacowany koszt to ok. 56 tys. złotych.

Obecnie, gdy w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie są hospitalizowani pacjenci z covid-19, średnio na dobę lecznica zużywa ok. tony tlenu medycznego.