Szczepmy się przeciwko COVID-19

Aktualności 02 czerwca 2021

Szczepmy się przeciwko COVID-19. To jedyny sposób na powrót do normalności.

Kadra medyczna Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie zachęca do szczepienia przeciwko COVID – 19. - To jedyny sposób na powrót do normalności – podkreślają wszyscy jednym głosem.

Do szczepienia zachęcają (na zdjęciu od lewej): Jadwiga Derda - Pielęgniarka Naczelna w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, Dyrektor Szpitala Andrzej Kondaszewski, Elżbieta Szyska - Kierownik Działu Epidemiologii, doktor Jacek Wróblewski - Koordynator Oddziału Obserwacyjno - Zakaźnego w Szpitalu, Piotr Wojcieszek - Ratownik SOR.

Za nami ponad rok funkcjonowania w pandemii i walki z ciężką chorobą, jaką jest COVID-19.

  • Choroba dotyczyła często osób starszych, ale nie tylko – mówi doktor Jacek Wróblewski - Koordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Szpitalu. - Chorowały też bardzo często osoby młode albo wręcz, niestety, umierały.

Doktor Wróblewski przekonuje do szczepienia przeciwko COVID-19. - Jeżeli obywatel nie chce się szczepić, to niech wzbudzi w sobie poczucie odpowiedzialności za innych obywateli, również za najbliższych, za swoją rodzinę, ponieważ może być tą osobą, która przeniesie zakażenie na bliskich.

O korzyściach płynących ze szczepienia przeciwko COVID-19 mówi także Elżbieta Szyska - Kierownik Działu Epidemiologii. - Wśród tych osób, które zostały zaszczepione, nie trafiają się zakażenia SARS-CoV 2.

  • Żeby to działało, musimy wszyscy do tego świadomie podchodzić – mówi Ratownik Piotr Wojcieszek. - Dziś mogę być zdrowy, a za dwa, trzy dni może się okazać, że dosięga to mnie. W ciągu dwóch, trzech dni okazuje się, że pacjent ma problemy z chodzeniem, że nie może złapać tchu, że ciężko mu jest wykonać podstawowe czynności.

  • To był bardzo ciężki czas, zarówno dla personelu, jak i dla pacjentów, którzy znaleźli się w Szpitalu i oczywiście dla ich rodzin – komentuje Jadwiga Derda - Pielęgniarka Naczelna w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. - Personel dał od siebie bardzo dużo. Zachorowania również występowały wśród personelu medycznego. Wszyscy pracowali z wydajnością 200 procent.

W ostatnim czasie spadła liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Placówka sukcesywnie wraca do normalnego funkcjonowania.

  • W okresie pandemii Szpital nie ograniczył dostępu dla pacjentów onkologicznych – mówi Dyrektor Andrzej Kondaszewski. - Tak samo Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym – jedyny w tej części województwa. W miarę możliwości pracowały pozostałe oddziały.

W minionym roku, z powodu COVID-19, do Szpitala Wojewódzkiego trafiło 5.126 pacjentów. W tym roku (do 25 maja) – 1.050.

W 2020 roku Szpital wykonał 22.800 testów na COVID-19, w tym roku już ponad 20.200.