Robot chirurgiczny da Vinci w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie

Aktualności 04 maja 2022

Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie mieli możliwość zapoznać się z obsługą robota chirurgicznego da Vinci. Sprzęt w wersji demonstracyjnej był dostępny przez kilka dni na miejscu - w Szpitalu dla tych specjalistów oddziałów szpitalnych, którzy na co dzień przeprowadzają zabiegi operacyjne.

Robot chirurgiczny da Vinci ma ułatwić wykonywanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Sprzęt, który został zbudowany przez amerykańską firmę Intuitive Surgical, jest wykorzystywany m. in. w zabiegach ginekologicznych, urologicznych oraz kardiologicznych.

Robot składa się z konsoli chirurgicznej, która odpowiada za sterowanie oraz z robota właściwego, który ma od trzech do czterech ramion.

Roboty da Vinci są używane w szpitalach na całym świecie. Według szacunków w 2019 roku przeprowadzono ponad 1,2 mln zabiegów z użyciem da Vinci i zainstalowano ponad 1,1 tys. systemów. W Polsce aktualnie jest 16 takich robotów.

  • Sprzęt jest dostępny głównie w szpitalach akademickich, gdzie studenci, jako przyszli lekarze mogą dotknąć tej technologii, ale skupiamy się na każdym szpitalu – podkreśla Adam Grudziński, specjalista wsparcia klinicznego Synektik SA. - System, który zaprezentowaliśmy w Szpitalu Wojewódzkim Koszalinie, to wersja demo, z którą odwiedzamy kolejne szpitale i przeprowadzamy prezentacje.

  • Ten robot to bajka, to nasze marzenie i kolejny level w naszej pracy - komentuje lek. med. Artur Wiski, Koordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. - Świadomość w społeczeństwie jest powoli coraz większa. Pacjenci przychodzą do nas i pytają, jaką metodą będzie przeprowadzony zabieg – czy klasycznie, czy laparoskopowo. My w naszej laparoskopii mamy już wszystko na najlepszym poziomie. Dalszy skok to jest właśnie robotyka i od tego nie uciekniemy; im szybciej w to wejdziemy, tym lepiej. Jest to wyzwanie. Choć sama idea zabiegu polega na tym samym – tak samo wykonujemy zabieg przy chirurgii otwartej, jak i przy zabiegach laparoskopowych, czy w chirurgii robotycznej. Robotyka daje możliwość większej precyzji, nawet drobne drżenie rąk jest niwelowane. Mamy przed sobą obraz o wysokiej rozdzielczości, w trójwymiarze. Jest też lepszy komfort pracy, ergonomia - my nie stoimy nad pacjentem, tylko siedzimy wygodnie, mamy założone manipulatory i dzięki temu ruch ręki jest przekładany na ruch narzędzi, one pracują tak, jak pracują nasze dłonie – wyjaśnia Koordynator Oddziału.

Wykorzystanie robota chirurgicznego przy zabiegach przekłada się ponadto na skrócenie czasu hospitalizacji pacjenta, który po takim zabiegu szybciej wraca do zdrowia.