21. Ogólnopolskie warsztaty kardiologiczne w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie

Aktualności 10 marca 2025

Blisko 150 kardiologów z całej Polski, kilka zabiegów operacyjnych transmitowanych ze Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie z udziałem doświadczonych specjalistów – to wszystko w nietypowym, bo industrialnym otoczeniu w Mielnie. Trzy dni trwały tu ogólnopolskie warsztaty kardiologiczne.

W dniach 6 – 8 marca, już po raz 21., Oddział Kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie zorganizował ogólnopolskie warsztaty kardiologiczne. W wydarzeniu wzięło udział ok. 150 kardiologów.

Przedsięwzięcie, które od lat w jednym miejscu gromadzi najlepszych specjalistów w dziedzinie kardiologii z kraju, od początku pilotuje dr n. med. Elżbieta Zinka, Koordynator Oddziału Kardiologii w koszalińskim Szpitalu. Pani Doktor, która jest założycielką Oddziału Kardiologii, postać znana i ceniona, w ubiegłym roku świętowała 30 lat działalności zawodowej.

Uczestnicy warsztatów pn. „Kurs fizjologicznej resynchronizacji CPP” - dzięki transmisji na żywo – mieli możliwość śledzić na bieżąco przekaz z zabiegów kardiologicznych realizowanych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Przekazom online towarzyszył komentarz ze strony specjalistów. Podczas warsztatów odbywały się również wykłady oraz panele dyskusyjne.

Biorący udział w warsztatach mieli okazję zobaczyć realizację zabiegów z wykorzystaniem nowoczesnych metod, które są przeprowadzane u pacjentów ze schorzeniami układu krążenia, z niewydolnością serca, z ciężkimi uszkodzeniami, po zawałach, którzy nie mogą funkcjonować bez pomocy stymulatora.

  • Nasze warsztaty to wymiana doświadczeń, nauka i rozwój – widzę tu bardzo dużo młodych kardiologów, którzy przyjechali do nas, by się dokształcać i rozwijać – skomentowała dr n. med. Elżbieta Zinka, Koordynator Oddziału Kardiologii w koszalińskim Szpitalu. - To warsztaty związane z wszczepianiem rozruszników resynchronizujących. Od około dwóch lat zajmujemy się fizjologiczną resynchronizacją, która polega na stymulacji serca w sposób fizjologiczny, przypominający naturalne warunki pracy serca. Wydaje się, że ta metoda całkowicie zastąpi, bądź uzupełni tę klasyczną, stosowaną dotychczas. Takie zabiegi - hybrydy wykonujemy w koszalińskim Szpitalu od około dwóch lat, a resynchronizację realizujemy od ponad 20 lat, dzięki profesorowi Andrzejowi Kutarskiemu, który jest tu z nami od początku i który wspólnie ze mną zapoczątkował warsztaty kardiologiczne.

  • Wprowadzanie nowej metody w medycynie niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność – stwierdził prof. dr hab. n. med. Andrzej Kutarski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Trzeba przewidzieć, co się wydarzy, czy idziemy w dobrą stronę. Z warsztatami w Koszalinie zaczynaliśmy, gdy stosowane dziś metody nie były jeszcze wpisane na listę procedur. A cały postęp polega na tym, by nową metodę zobaczyło jak najwięcej lekarzy, by uczyli się i zdobywali doświadczenie. A gdy wchodzi nowa metoda, to zaczynamy od początku. Na każdy sukces składa się realizacja takich małych kroków.

W koszalińskich warsztatach kardiologicznych od początku uczestniczy dr n. med. Artur Oręziak z Instytutu Kardiologii w Warszawie, który podkreślał, że wydarzenie nie mogłoby się odbywać bez zaangażowania i doświadczenia doktor Elżbiety Zinki. - W Koszalinie nauczyłem się prowadzenia zabiegów stymulacji fizjologicznej i resynchronizującej. Doskonalenie tych technik dokonuje się poprzez kontakty i rozmowy z innymi lekarzami, także w kuluarach. Natomiast każdy musi wypracować własną technikę. Cenna jest każda podpowiedź doświadczonego specjalisty. Warto przejechać pół Polski dla jednego zdania, żeby zobaczyć jeden ruch ręki, żeby wiedzieć, czego unikać podczas zabiegu. Bo bezpieczeństwo pacjenta jest dla nas najważniejsze – podkreślił doktor. - Można powiedzieć, że tu uczestniczymy na żywo w zabiegach - to blisko 150 osób, które nie mogłyby w normalnych warunkach zmieścić się w sali operacyjnej. A tu widzimy wszystko na żywo – dodał doktor Oręziak.

Prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, zaznaczył, że na tle europejskich krajów, Polska nie ma się czego wstydzić w dziedzinie zabiegów kardiologicznych. - To, co obserwujemy na tych warsztatach, to prawdziwy fenomen. Możemy bez nadmiernej skromności powiedzieć, że Polska jest absolutnym liderem w realizacji zabiegów resynchronizacji - w porównaniu z ośrodkami w krajach sąsiednich liczba wszczepień elektrod do układu bodźco - przewodzącego jest w Polsce znacznie większa. Cała teoria, którą się obecnie posługujemy, aby skutecznie wszczepiać elektrody, to dorobek polskich naukowców. Możemy być z tego dumni.

W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie od ponad 30 lat działa jeden z najlepszych w województwie Oddziałów Kardiologii. Średniorocznie jest tu leczonych ok. 3700 pacjentów.

Choroby układu krążenia są wymieniane wśród najczęściej występujących przyczyn umieralności Polaków. W 2018 r. w województwie zachodniopomorskim odnotowano ogółem 18 557 zgonów, z czego z powodu chorób układu krążenia zmarło 8 005 osób (43,1%). Wśród osób powyżej 65. roku życia choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią ponad 53% wszystkich zgonów.