Nasz lekarz odebrał poród w karetce! Gratulujemy! Mama i jej synek są zdrowi!

Aktualności 22 lipca 2022

Ta niecodzienna sytuacja zdarzyła się w poniedziałek wieczorem. Lekarz Dominik Małkiewicz, który pracuje jako anestezjolog w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, jest też lekarzem w pogotowiu oraz kierownikiem medycznym w koszalińskim Hospicjum. Tego dnia miał akurat dyżur w pogotowiu, gdzie – jak podkreśla – pracuje z pasji i potrzeby pomagania innym. Karetka miała za zadanie odebrać z podkoszalińskiej miejscowości pacjentkę, której odeszły wody. Panią Donatę trzeba było szybko dowieźć do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Podczas jazdy okazało się, że załoga nie zdąży dotrzeć do Szpitala, że konieczna jest szybka interwencja i odebranie porodu. - Przez lata pracy, a od 2001 roku jestem anestezjologiem, wiele razy uczestniczyłem w różnych sytuacjach porodowych, widziałem to od drugiej strony – opowiada pan doktor. - Wiedziałem, że nie mamy czasu, postanowiłem, że musimy się zatrzymać, by odebrać poród. Wsparciem przez telefon służył mi kolega – doktor Paweł Dzięcielski z koszalińskiego Szpitala. Zawiadomiłem też Szpital i Oddział, że wieziemy młodą mamę. Wszystko było przygotowane, a nasz zespół odebrał poród. Mama była bardzo dzielna!

  • Nie było stresu, jestem po dwóch porodach, wiedziałam, co mam robić. Poza tym pan doktor był dla mnie ogromnym wsparciem. Wszystko trwało dosłownie parę minut. Przed 22 wyjechałam z domu, a po 22 na świat przyszedł mój synek – opowiada pani Donata. Razem z małym Adasiem (urodził się zdrowy, ważył 3,3 kg) dzisiaj (w piątek) zostali wypisani do domu. - Jestem bardzo wdzięczna panu doktorowi i całemu zespołowi – dodaje pani Donata.

Cieszymy się, że wszystko zakończyło się dobrze i gratulujemy – zarówno panu doktorowi i całemu zespołowi pogotowia (poza lekarzem Dominikiem Małkiewiczem to dodatkowo pielęgniarka systemu Katarzyna Jegier i ratownik medyczny Przemysław Missok), a przede wszystkim młodej mamie i jej synkowi.

Zachęcamy do lektury artykułu na gk24.pl, gdzie red. Joanna Krężelewska opisała to niecodzienne wydarzenie:

Wyjątkowy poród w karetce pogotowia. Adaś przyszedł na świat na krajowej "jedenastce" | Głos Koszaliński (gk24.pl)

gk24.pl/wyjatkowy-porod-w-karetce-pogotowia-adas-przyszedl-na-swiat-na-krajowej-jedenastce/ar/c1-16513907