Movember 2022. Panowie badajcie się!

Aktualności 17 listopada 2022

Listopad to miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. To miesiąc, gdy więcej i częściej niż zazwyczaj mówi się o profilaktyce stosowanej w tym zakresie.

Na listopad przypada kampania Movember (tzw. Wąsopad). Akcja społeczna została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemal cały świat. Movember to Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem. Termin ten powstał z połączenia słów moustache – wąsy oraz November – listopad. To właśnie w listopadzie wielu panów zapuszcza wąsy, by w ten sposób zwrócić uwagę na akcję informacyjną, w myśl zasady – im więcej będziemy o tym mówić i zwracać uwagę na symbole, pytać, o co chodzi, przekazywać informację dalej, tym więcej osób dowie się o sprawie, również przekaże cenne informacje innym, a w efekcie - co najważniejsze – nie jeden mężczyzna przekona się, że warto się badać.

Czym jest rak prostaty? Jak bardzo jest niebezpieczny dla mężczyzn? Jak duży jest to problem w Polsce? O chorobie i i możliwościach zapobiegania, a także o profilaktyce red. Anna Suwałowska z TV MAX rozmawiała z lek. med. Pawłem Pawliczem, Koordynatorem Oddziału Urologii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Zachęcamy do obejrzenia programu „Na zdrowie”, który wyemitowała TV MAX (niżej zamieszczamy plik z nagraniem).

  • Jest udowodnione, że jeżeli w rodzinie pacjenta choroba wystąpiła u krewnego męskiego w pierwszym pokoleniu – u brata, czy u ojca - to u takiego pacjenta jest dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na tę chorobę, niż gdyby choroba wcześniej u nikogo nie wystąpiła. A gdy choroba wystąpiła u dwóch krewnych w pierwszej linii, to ryzyko zwiększa się dziesięciokrotnie – wyjaśnia w rozmowie w TV MAX Koordynator Oddziału Urologii w koszalińskim Szpitalu.

  • Szybko wykryty nowotwór jądra, w stadium, w którym jeszcze nie dał przerzutów, jest wyleczalny praktycznie w 100 procentach. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, w tym samobadanie – mówi z kolei w rozmowie z GK24.pl i red. Joanną Boroń lek. med. Paweł Pawlicz (wywiad dostępny jest pod linkiem podanym niżej). - Podstawowe objawy to bezbolesne powiększenie się jądra, zmiana jego konsystencji, co oznacza, że przestaje być ono elastyczne, staje się twarde, czasem jak kamień. Wystąpienie takich objawów to znak, by jak najszybciej umówić się do specjalisty i na badania. Podstawowe badanie to USG jądra. Bezinwazyjne, bezbolesne.

Szybko wykryty nowotwór jądra można wyleczyć w 100 procentach [ROZMOWA] | Głos Koszaliński (gk24.pl)

gk24.pl/szybko-wykryty-nowotwor-jadra-mozna-wyleczyc-w-100-procentach-rozmowa/ar/c14-17041225

Szpital Wojewódzki w Koszalinie wraz z Oddziałem Urologii zachęca panów do wykonywania badań profilaktycznych, które mają na celu wczesne wykrycie choroby nowotworowej. Przypominamy numer telefonu do Poradni Urologicznej przy Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie: 94 34 88 191.