Marzec miesiącem świadomości endometriozy. Wywiad z dr. n. med. Przemysławem Kaczanowskim, Koordynatorem Oddziału Położniczo – Ginekologicznego

Aktualności 23 lutego 2022
 
W Polsce o endometriozie mówi się coraz częściej i coraz więcej, rośnie tym samym świadomość wśród kobiet. - Coraz więcej pacjentek zgłasza się do lekarzy z problemem endometriozy – przyznaje dr n. med. Przemysław Kaczanowski. - Świadomość wśród kobiet rośnie, są wyczulone na objawy, dzięki szerokiej informacji, którą udostępniają media. Pacjentki potrafią dopasować objawy do tej jednostki chorobowej. Statystycznie wśród kobiet w wieku rozrodczym od 7 do 15 procent ma endometriozę, więc jest to bardzo duży problem i często występujący.
 
Jak zaznacza Koordynator Oddziału Położniczo – Ginekologicznego, ze względu na dostępność do diagnostyki i nowoczesnego sprzętu, endometrioza jest wykrywana obecnie u kobiet znacznie częściej niż przed laty.
 
- To jednostka chorobowa spowodowana nieprawidłową lokalizacją błony śluzowej jamy macicy – wyjaśnia ginekolog położnik. - Jama macicy jest wypełniona błoną, która ulega cyklowi miesięcznemu; podczas miesiączkowania ulega złuszczeniu, a następnie dochodzi do wzrostu i przemiany tej błony. W endometriozie ta błona śluzowa jest zlokalizowana poza jamą macicy; jest pobudzana przez hormony żeńskie, co doprowadza do rozrostu błony w nietypowych miejscach, najczęściej w obrębie jamy brzusznej.
 
Więcej o chorobie występującej wśród kobiet dowiecie się z wywiadu TV MAX – zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania!

Załączniki: