Koszalińscy Rotarianie z kolejnym prezentem w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie

Aktualności 04 stycznia 2021

Tuż przed końcem roku z kolejnym prezentem odwiedzili nas koszalińscy Rotarianie. Panowie Robert Bodendorf – Prezydent Rotary Club Koszalin oraz Piotr Jankowski z RC Koszalin dostarczyli nam dodatkowe wyposażenie pomocne w badaniach wykonywanych z wykorzystaniem aparatu do diagnostyki retinopatii. Aparat – przypomnijmy – na rzecz Szpitala Wojewódzkiego i Oddziału Okulistyki, który prowadzi badania wzroku u wcześniaków, został przekazany wcześniej, jeszcze przed świętami.

Wyjaśnijmy, że retinopatia wcześniaków jest jednym z wielu problemów zdrowotnych, z jakimi zmagają się dzieci urodzone przedwcześnie. Jest to choroba niedojrzałej siatkówki, związana z jej niepełnym lub nieprawidłowym unaczynieniem, która w części przypadków prowadzi do upośledzenia widzenia, a w jej ciężkich postaciach do ślepoty.

Tak więc dzięki akcji i wsparciu ze strony Rotary Club Koszalin został zakupiony sprzęt do badań i teraz badania wcześniaków są prowadzone na miejscu – w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Dodajmy, że sprzęt kosztował ponad 370 tys. złotych.

Natomiast 30 grudnia, a wiec tuż przed Nowym Rokiem, Rotarianie dostarczyli do Szpitala Wojewódzkiego dodatkowe wyposażenie, które z pewnością będzie przydatne w realizacji kolejnych badań wcześniaków. – Wartość tego podarunku jest znaczne niższa niż zakupionego przez nas wcześniej sprzętu do badań, bo to ok. 9 tys. złotych, ale jesteśmy przekonani, że wyposażenie to przyda się lekarzom. To m. in. rozwórki, specjalne pęsety, łyżeczki, soczewki potrzebne do realizacji badań – wyjaśnia Piotr Jankowski.

Na zdjęciach:

Rotarianie – Robert Bodendorf i Piotr Jankowski przekazali wyposażenie na ręce dyrektora szpitala Andrzeja Kondaszewskiego; wcześniej panowie podpisali niezbędne dokumenty.