JEDZ ZDROWO, ŻYJ ZDROWO!

Aktualności 23 lutego 2022

To, co jesz, może cię chronić lub zwiększać ryzyko zachorowania na poważne choroby. Zdrowa dieta może powstrzymać przybieranie na wadze, obniżyć wysokie ciśnienie krwi i pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Nawet jeśli jesteś już chory zdrowa dieta może przynieść korzyści Twojemu organizmowi.

Pierwszym krokiem jest określenie obszarów wymagających poprawy. Porzuć chroniczną dietę, poczucie winy w jedzeniu i pomijanie posiłków. Zaangażuj się w wprowadzanie zdrowych zmian od dzisiaj z pomocą Akademii Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na bezpłatnym, przeznaczonym dla wszystkich, portalu Diety NFZ https://diety.nfz.gov.pl/ można znaleźć plany żywieniowe indywidualne i dla całej rodziny - od dziecka do seniora, przykłady zbilansowanych posiłków, listę zakupów i przydatne porady żywieniowe. Publikacje te dostępne są w formie filmików, broszur, artykułów i e-booków. Portal poradzi również jak przygotować zdrowy posiłek z sezonowych produktów oraz świadomie dokonywać zakupów spożywczych. Podpowie również co można wyczytać z etykiet na artykułach żywieniowych.

Oprócz regularnych wizyt u swojego lekarza, są rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować zdrowie i zmniejszyć ryzyko chorób. Jeśli masz już schorzenie, podjęcie pewnych kroków może pomóc Ci w radzeniu sobie z nim.

Cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia to Środa z Profilaktyką. Pod adresem https://akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/ będą cotygodniowo publikowane zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, żywienia i innych zachowań prozdrowotnych zarówno dla osób zdrowych, jak również w wybranych schorzeniach. W każdą kolejną środę na kanale YouTube Akademii NFZ będą udostępniane filmy i wywiady z ekspertami w dziedzinie profilaktyki chorób i promocji zdrowia.