Drogie Panie – badajcie się! „Tło wydarzeń” w TV MAX. Rozmowa z dr. n. med. Wojciechem Jasińskim

Aktualności 20 października 2022

Trwa październik – miesiąc profilaktyki raka piersi. Pracujący w naszym Szpitalu dr n. med. Wojciech Jasiński, specjalista z chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, a zarazem Zastępca Koordynatora na Oddziale Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie był gościem programu „Tło wydarzeń” w TV MAX. W rozmowie z red. Joanną Wyrzykowską mówił o profilaktyce, ryzyku zachorowania (także wśród mężczyzn), badaniach genetycznych, ale też o wysokich standardach stosowanych w leczeniu onkologicznym w koszalińskim Szpitalu oraz o nowoczesnym wyposażeniu szpitalnej Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej w Koszalinie.

  • Tutejszy ośrodek posiada wszystkie nowoczesne środki, które są stosowane w terapii raka piersi – podkreśla doktor Jasiński.

  • Nie ma metody, która pozwoli uniknąć zachorowania na raka piersi – mówi również w rozmowie. - Oczywiście zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna – to wszystko zmniejsza ryzyko zachorowania, ale go nie eliminuje. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby. Im wcześniej dowiemy się, że chorujemy na tę chorobę, tym większe mamy szanse na to, żeby się z niej całkowicie wyleczyć.

Dr n. med. Wojciech Jasiński podkreśla też ogromne znaczenie comiesięcznych badań, które panie powinny przeprowadzać samodzielnie. Tym paniom, które nie mają w tym zakresie wystarczającego doświadczenia, radzi skorzystać z pomocy lekarza. - Z wczesnej diagnostyki można skorzystać w naszej Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej – mówi specjalista. - Lekarz powie, jak wykonać takie badania, na co zwrócić uwagę.

Po raz kolejny przypominamy, że przez cały rok (nie tylko w październiku) w Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej w Koszalinie można korzystać z darmowej mammografii. Przychodnia realizuje badania z wykorzystaniem nowoczesnego mammografu cyfrowego. Panie w wieku 50 – 69 lat, a więc w grupie największego ryzyka, mogą zgłosić się na badania bez skierowania. Wcześniej należy zadzwonić do Przychodni pod numer: 94 346 00 18 albo 94 346 00 33, w godzinach 8 – 14, od poniedziałku do piątku i umówić się na dogodny termin. Na badania zapraszamy również panie spoza tego przedziału wiekowego.

Warto się badać! Dla zdrowia i bezpieczeństwa swojego oraz bliskich.