Darmowa mammografia, zbadaj się

Aktualności 12 kwietnia 2021

Skorzystaj z darmowej mammografii, zbadaj się. Przychodnia Onkologiczna przy ul. Orlej w Koszalinie zachęca pacjentki do badań.

Przychodnia Onkologiczna przy ul. Orlej w Koszalinie prowadzi badania mammograficzne z wykorzystaniem nowoczesnego mammografu cyfrowego. Za darmo. Bez skierowania. Bez czekania w kolejce. Wystarczy wcześniej zadzwonić i umówić się na dogodny termin. Co ważne - badania profilaktyczne bez skierowania są realizowane dla pań w wieku 50 – 69 lat.

Badania są prowadzone od ponad pół roku z wykorzystaniem nowego sprzętu, który został zakupiony m. in. przy wsparciu finansowym ze strony samorządu województwa zachodniopomorskiego. Nowy mammograf to przede wszystkim lepszej jakości zdjęcia, a tym samym lepsza diagnostyka.

Od lipca minionego roku, kiedy Przychodnia uruchomiła nowy mammograf, do końca marca tego roku z badań skorzystało ponad 2.100 pań z regionu – z Koszalina i okolicy (to daje średnio 230 - 240 badań miesięcznie). Jednocześnie to pokazuje, jak bardzo jest potrzebne to urządzenie. Zwłaszcza, że badanie i wykrycie nowotworu na wczesnym etapie zachorowania zdecydowanie zwiększa szansę wyleczenia.

Do Przychodni przy ul. Orlej – co należy podkreślić - mogą zgłaszać się pacjentki z całego regionu.

Każda pani w wieku 50 – 69 lat, która chce skorzystać z darmowych badań mammograficznych bez skierowania, proszona jest o kontakt telefoniczny z Przychodnią. Ze względu na panującą pandemię i zagrożenie epidemiczne, w trosce o zdrowie pacjentek, a także o ich samopoczucie, rejestracja na badania jest prowadzona telefonicznie. Ważne telefony: 94 346 00 18 oraz 94 346 00 33, w godzinach 8 – 14, od poniedziałku do piątku. Na badania wystarczy zabrać dowód osobisty i wcześniejsze zdjęcia mammograficzne.

  • Panie są umawiane na konkretne godziny, by nie musiały czekać w kolejce. Dlatego tak ważne jest, aby – zanim do nas przyjdą w sprawie badania – zadzwoniły do nas. Wówczas będą mogły sprawdzić, czy kwalifikują się na badania, a następnie ustalić termin – mówi Zofia Staszków, pielęgniarka koordynująca w Przychodni Onkologicznej.

Badania są prowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego. Należy pamiętać o dezynfekcji dłoni (urządzenie do dezynfekcji jest dostępne zaraz przy wejściu do budynku), a także o maseczkach i zasłanianiu nosa i ust.

I jeszcze jedna ważna sprawa dla pań, które dotąd nie korzystały z podobnych badań – to badanie nie boli.

– Badanie trwa krótko – dodaje Zofia Staszków. – Wykonywane są zdjęcia, które są opisywane przez dwóch specjalistów. Po wszystkim pacjentka otrzymuje w kopercie płytę CD z materiałem z badań.