4 października Światowy Dzień Onkologii

Aktualności 29 września 2021
4 października Światowy Dzień Onkologii
 
Szpital Wojewódzki w Koszalinie inwestuje w sprzęt do badania mieszkanek regionu. Lecznica zaprasza panie na darmowe kontrole.
 
Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie, dzięki wsparciu Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, zakupił przystawkę do wykonywania biopsji stereotaktycznej. To pozwoli na prowadzenie pogłębionej diagnostyki w kierunku nowotworu piersi.
 
Zakup przystawki, która stanowi doposażenie zakupionego wcześniej nowoczesnego mammografu cyfrowego, był możliwy w ramach pomocy finansowej w wysokości 222.750 złotych udzielonej przez Województwo Zachodniopomorskie na rzecz Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Umowa na dotację została zawarta między stronami w kwietniu tego roku; podpisali ją wówczas Wicemarszałek Województwa Tomasz Sobieraj oraz Dyrektor Szpitala Andrzej Kondaszewski.
 
Aktualnie, po rozstrzygniętym przetargu, Szpital czeka na dostarczenie i uruchomienie urządzenia. - Przystawka pozwoli na prowadzenie pogłębionej diagnostyki nowotworu piersi u kobiet – wyjaśnia Hanna Symonowicz, Koordynator Oddziału Onkologii i Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie i Kierownik Przychodni Onkologicznej w SWK.
 
Szpital czyni też starania, by pozyskać do Przychodni Onkologicznej nowy aparat USG, który służyłby do badań. Dzięki tej dodatkowej inwestycji Przychodnia Onkologiczna byłaby w pełni wyposażona w nowoczesny sprzęt do diagnostyki nowotworów.
 
Przypomnijmy, w ubiegłym roku Szpital Wojewódzki w Koszalinie oddał do użytku nowy mammograf cyfrowy, który został zamontowany w Przychodni Onkologicznej, gdzie służy pacjentkom z Koszalina i regionu. Inwestycja została zrealizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (zadanie: Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy na rok 2019). Została sfinansowanaze środków: Ministerstwa Zdrowia (462.311,06 zł), Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego (450.000 zł) oraz Fundacji „Pokonać Raka” (200.000 zł). Koszt własny Szpitala wyniósł 36.835,94 złotych.
 
Ponadto, ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, została przeprowadzona modernizacja pomieszczeń Pracowni Mammografii oraz zostało zakupione dodatkowe wyposażenie (sprzęt komputerowy, drukarki, meble itp.).
 
Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Warto przy tej okazji przypomnieć, że pacjentki mogą badać się za darmo w Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej w Koszalinie – tu mogą skorzystać z darmowego badania piersi przy pomocy cyfrowego mammografu i to przez cały rok.
 
- Zapraszamy panie, z Koszalina, ale też z okolicznych miejscowości, z całego regionu. Badanie mammograficzne warto wykonywać raz na dwa lata - mówi Hanna Symonowicz, Koordynator Oddziału Onkologii i Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie i Kierownik Przychodni Onkologicznej w SWK. - Ponadto dla pań w wieku 50 – 69 lat badania te są wykonywane bez skierowania.Wystarczy zadzwonić, umówić się na wizytę, zabrać dowód osobisty, maseczkę, a także ostatnie zdjęcia i zgłosić się w umówionym dniu do Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej w Koszalinie, gdzie działa nasza Pracownia Mammograficzna, w której mamy do dyspozycji nowoczesny sprzęt. Badanie jest bezbolesne. Badania są prowadzone bez względu na pandemię, z zastosowaniem reżimu sanitarnego. Jest bezpiecznie. Zapraszam. I przypominam - szybkie rozpoznanie choroby to większe szanse wyleczenia – dodaje doktor Symonowicz.
 
Przypomnijmy ponadto, że 4 października przypada Światowy Dzień Onkologii. To także dobra okazja do tego, by mówić o profilaktyce i o regularnych badaniach. Wczesne wykrycie to większe szanse na przeżycie!
 
Telefony do Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej 2 w sprawie rejestracji to: 94 346 00 18; 346 00 33.
 
 
Na zdjęciu:
 
Nowy mammograf cyfrowy, który w ubiegłym roku został zamontowany w Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej w Koszalinie; w październiku zostanie on dodatkowo wyposażony w przystawkę do biopsji stereotaktycznej.
 
Fot. SWK